Nekilnojamo turto vertinimas ir perkant, ir parduodant

Nekilnojamo turto vertinimas gali būti reikalingas įvairiais atvejais. Tai procedūra, kuri kartais privaloma, o kartais tiesiog naudinga tiek esamam, tiek būsimam turto savininkui. Labai svarbu, kad vertinimas būtų atliekamas profesionaliai ir tinkamai, nes nuo to priklauso ir jo rezultatas.

Kada reikalingas turto vertinimas?

Žinoma, jog dažniausiai turto vertinimas užsakomas tuomet kai turtas parduodamas. Tokiu atveju turtą vertinti paprašyti gali tiek pardavėjas, tiek pirkėjas. Pirkėjas dažniausiai samdo turto vertinimą tam, kad sužinotų, kokia šiuo metu yra jo turto vertė ir kokios kainos jis gali prašyti sandorio metu. Pirkėjas vertintoją samdo dėl tos pačios priežasties. Pirmiausia, jis nori įsitikinti, kad vertė, už kurią turtas parduodamas, yra pagrįsta. Taip pat dažnai pasitaiko, kad nekilnojamojo turto vertinimas reikalingas tuomet, kai perkamas turtas su būsto paskola. Tokiu atveju bankas gali paprašyti turto vertinimo ataskaitos, kuri pagrįstų kainą, už kurią perkamas turtas.

Tačiau nekilnojamo turto vertinimas gali būti reikalingas ir kitais atvejais. Pavyzdžiui, kai norima perleisti paveldėtą turtą. Tokiu atveju gali prireikti ne įprasto turto vertinimo. Dažnai kai perleidžiami senai įsigyti ar paveldėtų objektai, užsakomas retrospektyvinis turto vertinimas. Tai paslauga, kurios metu specialistas gali tiksliai nustatyti turto vertę, kuri buvo praeityje, pavyzdžiui, paveldinti turtą.

Vertinamas ne tik būstas

Labai dažnai kalbant apie turto vertinimą, galvojama, kad vertinamas tik būstas: butas, namas, vasarnamis, sodyba. Tačiau taip nėra. Atliekant NT turto vertinimą vertinamas visas nekilnojamasis turtas. O tai taip pat yra sklypai ir žemės, visi sklype esantys pastatai. Jei taip pat įvertinami, apskaičiuojama jų vertė ir tuomet turto vertintojas parengia bendrą ataskaitą bei nustato vieną bendrą vertę visiems objektams. Tad perleidžiant sklypus, parduodant ar perkant žemes, taip pat dažnai užsakomas nekilnojamojo turto vertinimas.

Kodėl reikalingas turto vertinimas?

Pirmiausia, turto vertinimo paskirtis yra sužinoti tikrąją turto vertę realiu laiku. Tai labai svarbus dalykas, nes turtas su kiekvienais metais gali brangti. Pavyzdžiui, sklypų ir žemės kaina kyla kiekvienais metais, tad prieš dešimt metų įsigytos žemės šiandien gali būti parduodamos daug brangiau. Naudingiau sužinoti tikrą vertę prieš parduodant.

Pirkėjui taip pat labai naudingas nekilnojamo turto vertinimas, nes jis padeda sutaupyti laiko ir leidžia gauti daugiau informacijos apie perkamą turtą. Pavyzdžiui, vertintojas tikrina, ar turtas yra apdraustas, ar statiniai turi statybos leidimus, ar turtui nėra taikomi naudojimo apribojimai. Tai labai svarbi informacija, kurią pateikia vertintojas.

Parašykite komentarą