Lietuvių laidojimo papročiai – kaip šarvojimo salės pakeitė triukšmingus namus

Lietuvių laidojimo tradicijos po truputėlį keičiasi. Dar visai neseniai laidotuvės trukdavo keturias dienas. Dabar jų trukmė sumažėjo iki 2-3. Karstas su velioniu būdavo pašarvojamas namuose. Kadangi mirusiajam pagerbti buvo skiriamos net 4 dienos, norintys tai padaryti galėjo atvažiuoti kada tik panorėję. Juos reikėjo maitinti, todėl mirusiojo šeimai tai kainavo tikrai nemažai. Kadangi iš tolimų kampelių suvažiuodavo visa plati giminė, taip pat susirinkdavo ir menkai pažįstami žmonės, nuolatos būdavo girtaujama ir kildavo ne vienas konfliktas. Kol artimiausi žmonės gedėjo prie karsto, už kitų namo sienų vyko labai įdomūs dalykai, kurie baigdavosi ir linksmai ir gana liūdnai. Lieka tik džiaugtis, kad šiuolaikinės laidotuvės yra kitokios. Prie to prisidėjo laidotuvių namai su savo paslaugomis ir šarvojimo salėmis, kur iš tikrųjų laikomasi rimties ir ramybės, nes vienuose laidojimo namuose yra kelios šarvojimo salės.

Kodėl laidojimo namai?

Salės, kuriose laikomas mirusiojo kūnas prieš laidotuves, vadinamos šarvojimo salėmis arba gedėjimo salėmis. Juk laidojimo namai turi keletą naudingų privalumų:

Galimybė rinktis iš įvairių paslaugų. Daugelis laidotuvių namų gali siūlyti įvairias paslaugas, tokių kaip kremavimas, transportavimas, laidotuvių organizavimas ir kt. Šios paslaugos gali būti patogios, ypač jei šeima ar artimieji negali patys organizuoti laidotuvių.

Galimybė laikyti mirusiojo kūną saugioje vietoje. Laidotuvių namai gali užtikrinti, kad mirusiojo kūnas būtų saugiai laikomas, kol bus organizuojamos laidotuvės. Tai gali būti svarbu, ypač jei yra kliūčių organizuoti laidotuves per kelias dienas arba jei reikalinga papildomi medicininiai ar teisiniai tyrimai.

Galimybė suteikti artimiesiems galimybę atsisveikinti. Kai kurie laidotuvių namai gali suteikti artimiesiems galimybę atsisveikinti su mirusiuoju kūnu prieš laidotuves. Tai svarbu šeimoms ir artimiesiems, norintiems atsisveikinti su mirusiuoju ir išreikšti tinkamą pagarbą jo atminimui.

Reikia paminėti, kad šarvojimo salės Vilniuje yra nepigios paslaugos, tačiau kai kuriems žmonėms gali būti patogiau organizuoti laidotuves būtent tokios patalpose.

Kaip naudojamos šarvojimo salės?

Šarvojimo salės yra skirtos tam, kad artimieji, draugai ir bendruomenė galėtų atsisveikinti su neseniai mirusiuoju ir pareikšti pagarbą jo atminimui. Čia yra keletas būdų, kaip naudojamos šarvojimo salės:

  • Laidojimo namai. Šarvojimo salės yra viena iš pagrindinių laidojimo namų paslaugų Lietuvoje. Tai yra vietos, kuriose mirusiojo kūnas yra laikomas prieš laidotuves ir kuriose artimieji gali apsilankyti ir atsisveikinti su mirusiuoju. Šarvojimo salės gali būti papuoštos atitinkamai, kad sukurtų ramybės ir pagarbos jausmą.
  • Laidojimo ceremonijos. Šarvojimo salėse atliekamos skirtingos tradicinės laidojimo ceremonijos ar papročiai, priklausomai nuo kultūros ir religijos, pavyzdžiui, giesmės, kalbos, atminties ženklai ir kt.
  • Atminimo susitikimai. Šarvojimo salės retai, bet pasitaiko, kad naudojamos atminimo susitikimams, kuriuose gali dalyvauti artimieji ir draugai. Tai gali būti malonus būdas prisiminti ir pagerbti mirusiojo atminimą, pasidalinti prisiminimais, nuotaikomis ir patirtimi. Lietuvoje ši tradicija labai reta.

Šarvojimo salės labai svarbios ir reikalingos tiems, kurie patiria artimojo netektį. Jie gali padėti artimiesiems išreikšti savo emocijas, prisiminti ir atsisveikinti su mirusiuoju ir pasiekti tam tikrą užbaigimo etapą.

Po truputį keičiasi ir kitos tradicijos ir laidojimo paslaugos – perkama mažiau vainikų ir gyvų gėlių, geriau paliekamas vokelis aukų dėžutėje su daugiau grynųjų. Mažėja girtavimo per laidotuves atvejų, nors iki šiol visi nori „nuimti įtampą“ taurelės pagalba… Mažėja pompastikos ir daugėja nuoširdesnio santykio su mirusiuoju. Vakarietiškos laidojimo tradicijos skiriasi nuo lietuviškų ir praeis dar daug metų, kol išmoksime per laidotuves elgtis civilizuotai.

Parašykite komentarą